چاپ کردن این صفحه

چنار کهنسال کرخنگان

سه شنبه, 15 فروردين 1396 ساعت 00:37 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

روستای کرخنگان از روستاهای نمونه گردشگری استان یزد و در فاصله ۷۵ کیلومتری شهر هرات مرکز شهرستان خاتم واقع شده است.

یزد سرزمین کهنسال ترین موجودات زنده دنیاست به طوری کی می توان تاریخ سکونت انسان را در این سرزمین به زمانی پیش از هزاره سوم قبل از میلاد نسبت می‌دهند، روستای کرخنگان ۲۵۰ کیلومتر تا شهر یزد فاصله دارد و از توابع بخش مروست در شهرستان خاتم است.

از آثار طبیعی این منطقه ، درختان کهنسال کرخنگان است که با شماره ۱۰در فهرست آثار ملی و طبیعی کشور قرار گرفته است با قدمت ۲ هزار ساله و تاج پوشش ۱۶۰۰متر در زمره آثار بی نظیر و ارزشمند ملی و طبیعی کشور محسوب می‌شود.

مردم منطقه معتقدند که چنار کرخنگان هر صد سال یک بار خود به خود آتش می گیرد و می سوزد. وجود قنات های آب روان در پای این اثر زیبای طبیعی و همچنین کوهها و دشت های زیبای مجاور چنان منظره ای زیبا و دیدنی را بوجود آورده که مشاهده آنها انسان را به شگفتی و حیرت وا می دارد در قسمت شمالی این اثر ، قبرستان قدیمی با سنگ نوشته های تاریخی و کهن قرار دارد که سابقه زندگی در این منطقه را به گذشته های دور تاریخ بشری بر می گرداند.

در سمت غرب روستا مجموعه باغاتی وجود دارد که در این باغ‌ها عمدتا درختان گردو، بادام، آلو، به، سیب، انجیر، درخت سفیدار، توت، سنجد، انار، زالزالک (کل کوهی)، هلو و شفت آلو وجود دارد.

خواندن : 2068 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آخرین ویرایش در دوشنبه, 21 فروردين 1396 ساعت 15:12

آخرین‌ها از نویسنده

موارد مرتبط